Jak za grosze odnowić stary mebel?

Jak za grosze odnowić stary mebel?

Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu jesteśmy w fazie remontu naszego nowego mieszkania. To dla nas bardzo ważne wydarzenie, któremu poświęcamy cały swój czas. Planowanie oraz aranżowanie wnętrz sprawia mi niesamowitą radość, i śmiało mogę stwierdzić, że odnalazłam w sobie nową pasję. Choć każde pomieszczenie naszego mieszkania wzbudza we mnie szereg emocji, największy sentyment mam chyba do pokoju naszych dzieci. Chciałabym stworzyć w nim oazę spokoju jednocześnie dając możliwość na kreatywny rozwój poprzez naukę i zabawę. Więcej szczegółów oraz pełen obraz będziecie mogli obejrzeć w kolejnych wpisach, które przygotuję. Dziś chciałabym pokazać Wam, Jak za grosze odnowić stary mebel? Czy jest to możliwe do zrealizowania dla totalnego laika, jakim jestem ja? Odpowiedź jest prosta… Oczywiście, że jest ! Wystarczy tylko mieć pomysł i dobrej jakości farby. 

Jak za grosze odnowić stary mebel?

Moim starym meblem, który postanowiłam odnowić jest szafa zwana dawniej bieliźniarką. To idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego, który ma niewielki metraż do zagospodarowania. Tam zwyczajnie jest brak miejsca na typowe szafy. Jestem przekonana, iż  z nimi jeszcze bardziej przestrzeń byłaby ograniczona, a pierwsze wrażenie wizualne ciężkie i mało estetyczne. Na szczęście rozwiązania nie musiałam długo szukać, ponieważ od dłuższego czasu zaglądam na różnego rodzaju grupy tematyczne dotyczące mebli retro. Ofert jest tam sporo, co pozwala na pewnego rodzaju inspirację. Naszą szafę udało się kupić w jednym z poznańskich sklepów ze “starociami” za grosze. Byłam niesamowicie szczęśliwa i podekscytowana. W głowie miałam kilkanaście pomysłów na jej renowację. Wiedziałam, że zmienię jej uchwyty, ale tu pojawiał się dylemat na jakie? No i jaki kolor szafy wybrać? Jednokolorowa? A może zaszaleć? Ile w tej materii było pytań bez odpowiedzi wie tylko mój mąż, który dzielnie wysłuchiwał moje pomysły zmieniające się każdego kolejnego dnia. 


Jak za grosze odnowić stary mebel?

W końcu zapadła decyzja, że ponieważ reszta mebli w pokoju dzieci będzie jednokolorowa z szafą puścimy wodze fantazji. Zdecydowaliśmy się na farby marki Beckers  Designer Universal, które są przeznaczone do malowania powierzchni drewnianych oraz metalowych. Mają bogatą gamę kolorystyczną z której wcale nie łatwo było nam się na coś zdecydować. Pierwsza wersja i nasz wybór padł na kolor Cappuccino, który połączyliśmy z blado niebieskim kolorem o nazwie Aqua. Jak widzicie efekt był bardzo spokojny. Moim założeniem było, aby szafa wpasowała się w klimat pokoju przeznaczonego dla chłopca i dziewczynki. Sami oceńcie czy było to dobre połączenie. Ja wybierając je, kierowałam się dopasowaniem do reszty dodatków, które zamierzałam kupić, ale chciałam jeszcze trochę poeksperymentować z innymi  kolorami marki BeckersW ramach testu zamiast kupować kolejne farby, to najpierw postanowiłam spróbować mieszania.

Jak za grosze odnowić stary mebel?

Na nowo otworzyłam puszki i zaczęłam kombinować. Jakaż to ogromna frajda móc się twórczo zrealizować. Na mnie tak to podziałało, że sama stworzyłam sobie kolor. Powiem Wam szczerze, że bardzo łatwo i przyjemnie malowało się emalią Beckers Designer Universal. Podczas pracy, nie tworzyły się żadne zacieki. Farba dobrze kryła już po nałożeniu pierwszej warstwy i co najważniejsze wysychała bardzo szybko, co pozwoliło w niedługim odstępie czasu nałożyć kolejną warstwę i zakończyć malowanie. Trochę zaryzykowałam mieszając dwa różne kolory, ale zdecydowanie jestem zadowolona z efektu jaki uzyskałam. Jak widzicie na zdjęciu szafa jest w odcieniu lila, brudnego jasnego fioletu, który ożywi pokój dzieci i będzie kompatybilny z resztą dodatków. Kolor który, wykorzystałam do odnowienia starej szafy uzyskałam z połączenia blado niebieskiego odcienia Aqua oraz różowego Candy Pink. Jego intensywność zależy oczywiście od proporcji. Ja do koloru różowego dodałam niewielką ilość błękitu uzyskując jasny lila. Gdybym zrobiła odwrotnie z pewnością fiolet byłby bardziej nasycony. Pamiętajmy, że fioletowy to kolor drugorzędny powstający po zmieszaniu czerwonego z niebieskim należącymi do barw podstawowych. 

Jak za grosze odnowić stary mebel?

Jak za grosze odnowić stary mebel?


 

Jak się do tego wszystkiego zabrać? 

  1. Wybrać mebel, któremu chcemy nadać nowe życie.
  2. Zaopatrzyć się w: papier ścierny i tu polecę Wam te w formie gąbki, którymi bardzo łatwo i szybko wygładzimy nierówne powierzchnie, ściereczkę którą wytrzemy powstały pył, kuwetę oraz odpowiedni wałek lub pędzel do malowania oraz farby które sprawią, że Wasze dzieło będzie oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.
  3. Mieć dobry humor oraz odpowiednie nastawienie , no i trochę wolnego czasu. 

KROK PO KROKU …

  1. Z pomocą papieru ściernego należy zmatowić starą powierzchnię farby. Nie jest konieczne usuwanie farby „do gołego drewna”, ponieważ zaraz będzie ponownie malowane. Jeśli stara farba gdzieś się łuszczy, musimy ją zeszlifować – w przeciwnym wypadku za jakiś czas może zacząć odchodzić płatami.
  2. Przecieramy wszystko bardzo dokładnie wilgotną ściereczką.
  3. Najprzyjemniejsza część czyli tworzenie poprzez malowanie. Dajcie się ponieść wyobraźni korzystając z możliwości kolorystycznych. 

Cenne wskazówki …

Nie zapomnijcie zabezpieczyć powierzchni na której postawicie przedmiot poddawany renowacji (polecam stare gazety bądź tekturę, ponieważ folia ochronna której użyłam czasami dotykała mebla). Nie lubię pracować w rękawiczkach i nigdy tego nie robię, a farba której używałam, jest wodorozcieńczalna przez co idealnie zmywała się z moich dłoni podczas mycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Jej zapach nie jest w żaden sposób drażniący, dlatego nie musiałam korzystać z maseczki ochronnej. Polecam wam również malowanie cienkich warstw, aby uzyskać ładny efekt zalecam użycie dwóch ewentualnie trzech cienkich warstw. 

 

A Wy macie jakieś sprawdzone tajniki? Malowaliście już coś z odzysku ? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami . 

by Magda KorzeniowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *