Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Czasami odnoszę wrażenie, ze im większą powierzchnie przeznaczoną do zabawy mają dzieci, tym większy panuje tam bałagan. Wydawałoby się, że będzie on mniej zauważalny ale paradoksalnie każda zabawka , klocek czy lalka stanowią element panującego chaosu.  Oczywiście dla każdego dziecka to normalna sprawa, a tylko nam dorosłym przeważnie to przeszkadza. Wszystko się jednak zmienia, kiedy pada hasło:, że zaczynamy sprzątać ponieważ zabawa dobiegła końca. W większości przypadków napotykamy na opór a nawet lekkie rozdrażnienie dzieci i totalny ich sprzeciw.  A więc…  Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Od kiedy tylko Gabrysia stała się świadoma zabawek, zaczęliśmy naukę ich codziennego sprzątania. Z racji tego, że ma niewielką powierzchnie do dyspozycji segregujemy je wszystkie do odpowiednich pojemników. Książki układamy na regale, klocki drewniane mają swoje miejsce, podobnie jak Duplo czy inne drobiazgi. Kiedy napotykałam na opór córki zachęcałam ją właśnie poprzez segregację. Podjęcie samodzielnej decyzji o tym , gdzie będzie spała jej przytulanka i czy do plecaka zapakuje inne skarby sprawiały jej frajdę i zdecydowanie chętniej się do tego zabierała. Kiedy do wspólnej zabawy dołączył młodszy brat, zaczęły się kłopoty wynikające z różnicy wieku. No przecież Gabi nie będzie sprzątać za brata, bo to on wszystko wysypał z pudła. Ona się wcale tym nie bawiła, i nie chciała takiego brata, który nie umie po sobie sprzątać. Istne szaleństwo. To nie ja, to on, ja tego nie brałam, nie będę za nie wszystkiego robić , itd. itd. Jak to wszystko ogarnąć? Już Wam mówię. 

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Dla dzieci najgorszy w sprzątaniu jest fakt, że trzeba to robić systematycznie.  Ale taka jest  właśnie moja metoda. Kiedy dzieci bawią się od rana, i zanim Kacper pójdzie na drzemkę wtedy wszystko z podłogi sprzątamy. Tak samo dzieje się popołudniu. Przed wyjściem na spacer działamy podobnie.  Wiem, że być może wielu z Was powie, że jestem terrorystką i wymagam zbyt wiele, ale moja metoda wśród moich dzieci sprawdza się idealnie. Powiem więcej, widząc jak Gabi sprząta, od jakiegoś czasu brat jej towarzyszy. Może czasami zdarzy mu się pomylić pojemniki, ale grunt, że wykazuje chęci. Dla niego staje się to normalną sprawą.                                                                                                              Zdecydowanie uważam, że to mniejsze zło.

  1. Posprzątanie zabawek w ciągu dnia zajmie mniej czasu niż po całym dniu, dzięki czemu, dziecko nie będzie zniechęcone.
  2. Jeśli starsze rodzeństwo nie chce pomagać młodszemu , postaraj się mu wytłumaczyć jak ważną rolę odgrywa. Że to on jest starszakiem, i od niego brat czy siostra wszystkiego się uczą.
  3. Bardzo ważne jest odpowiednie podejście i zaangażowanie rodzica. W pierwotnej fazie, zachęcaliśmy poprzez wspólne sprzątanie.
  4. Bądź kreatywny i zorganizuj wyścigi. Takie zabawy bardzo motywują dzieci. Nie chodzi o to, aby uczyć rywalizacji ze światem, ale samym sobą i swoimi słabościami. 

Pierwsze dni mogą nie zaliczać się do najmilszych, ale ważne jest , aby się nie zniechęcać i być systematycznym w swoich działaniach. Jestem pewna, że każdy z Was odniesie swój mały, wielki sukces.


Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

 

A skoro jesteśmy w temacie sprzątania to chciałam pokazać Wam pewną rzecz, która umila nam życie od jakiegoś czasu.  Znacie worko-matę od Cuddle MeJeśli nie to szybciutko opowiem Wam o jej zaletach. 

Mata jest z nami od prawie dwóch miesięcy, i powiem wam szczerze, że troszkę żałuję, że trafiła do nas tak późno. Ma szeroki wachlarz zastosowań, więc z pewnością posłuży nam jeszcze przez jakiś czas. W tej chwili jest idealna i bardzo pomocna przy szybkim południowym sprzątaniu. Nie musimy segregować klocków tylko w jeden bardzo szybki sposób zwijamy wszystko do maty, która zamienia się w worek na zabawki i odwieszam ja gdzieś obok. Po powrocie ze spaceru odwijam i zabawa toczy się dalej. Mata jest również doskonała dla maluszków, które dopiero zaczynają przygodę z zabawami podłogowymi. To naprawdę spore ułatwienie również dla rodziców. Taki maluch nie sprząta jeszcze po sobie, więc i Ty nie będziesz musiała tego robić. Po zabawie odwiesisz worek za szafę czy łóżeczko , a rano będziesz mieć czas na kawę w spokoju 🙂 . Mata jest również niezastąpiona podczas podróży. Przyda się podczas wizyty u dziadków , rodzinnych pikników a nawet letniego plażowania. Najważniejsze, że jest łatwa w utrzymaniu czystości, oraz nie posiada żadnych plastikowych i metalowych elementów, dzięki czemu jest bezpieczna dla dziecka. Bardzo łatwo się ją składa, i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Ma przystępną cenę, dlatego bardzo ją Wam polecam. 

A jak wygląda kwestia sprzątania w waszych domach ? Może podpowiecie i zdradzicie mi swoje metody ? 

Mata : Cuddle Me

Kacper : T-shirt oraz Spodnie : Zara

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.

by Magda Korzeniowska2 thoughts on “Jak nauczyć dziecko dbania o porządek ? Mam na to sprawdzony sposób.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *