Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie dla całej rodziny. Nie ma ściśle określonej  reguły, kiedy nastąpi ten czas, ponieważ każde dziecko przygodę z ząbkowaniem rozpoczyna indywidualnie. Jedne szybciej i całkowicie bezproblemowo przechodzą ten okres, drugie z mniejszymi bądź większymi dolegliwościami. Jedno jest pewne, już od najmłodszych lat trzeba dziecko nauczyć dbania o zęby, dlatego przygotowałam dla Was kilka ważnych informacji, które rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości. Jak pielęgnować zęby niemowlaka? Zaraz się wszystkiego dowiesz. 

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia zęby polskich dzieci są w gorszym stanie niż ich rówieśników z większości krajów azjatyckich, afrykańskich oraz całej Europy Zachodniej. Powody? To głównie brak odpowiedniej pielęgnacji i niewłaściwa dieta. Mleczaki są dużo słabiej zmineralizowane (czyli utwardzone) niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Ale nie ma co liczyć na to, że kiedy wypadną, problem rozwiąże się sam, bo bakterie powodujące próchnicę z mlecznych zębów przenoszą się na stałe.

Zęby niemowlaka: szczotkowanie pierwszych zębów

Proces czyszczenia jamy ustnej naszych dzieci powinniśmy rozpocząć zanim jeszcze pojawią się zęby, bo choć nie są one jeszcze widoczne, to ich zawiązki są już w buzi, przykryte dziąsłami. Tuż po narodzinach powinniśmy regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie, przemywać dziąsła bobasa gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą w celu usunięcia z dziąseł oraz całej jamy ustnej resztek pokarmu, mleka , kaszki oraz bakterie. Zwyczajne mycie ząbków dla większości niemowlaków może okazać się nudne, dlatego warto zamienić te czynność w fantastyczną zabawę, wykorzystując jako okazję do pieszczot i wygłupów. To całkiem proste. Przemywanie dziąseł gazikiem połącz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół) dziecko z pewnością będzie spokojniejsze.

Zęby niemowlaka: kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka

Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do… sprzątania podłogi. Szczotkowanie musi być delikatne – unikamy silnego tarcia, by nie sprawić dziecku bólu i nie uszkodzić szkliwa. Dziąsła masujemy tak jak wcześniej wacikiem, ząbek od strony wewnętrznej czyścimy po obu stronach ruchami wymiatającymi, zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścimy ruchem kolistym, powierzchnie żujące i tylne czyścimy ruchami w przód i tył a ząbki przednie myjemy ruchami pionowymi góra – dół, góra – dół.Takie szczotkowanie nie tylko skutecznie usunie z ząbka resztki jedzenia, ale też zapewni dziecku masaż dziąseł obolałych z powodu ząbkowania.

Wybór naszej pierwszej szczoteczki nie był przypadkowy i padł na rodzinną firmę z Nowej Zelandii-  Zielonym kraju, gdzie każdy liczy się ze zdrowiem, przyrodą i bezpieczeństwem. Mowa tu o Jack N’ Jill . Wybraliśmy biodegradowalną szczoteczkę do zębów, której włosie wykonane jest z nylonu, bardzo delikatne i cienkie dla lepszej penetracji między zębami, a ergonomiczna rączka w 100% z włókien kukurydzianych.

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Zęby niemowlaka: odpowiednia pasta do zębów

Przez kilka pierwszych dni szczotkowania czyścimy ząbki dziecka wodą (można do tego celu użyć łagodnego roztworu rumianku). Kiedy malec zaakceptuje już szczoteczkę i zwyczajnie się do niej przyzwyczai, zaczynamy nakładać na nią minimalną ilość pasty do zębów – kulkę wielkości ziarenka groszku albo owocu porzeczki. Ale tu nasuwa się pytanie: jaką pastę wybrać?  Z fluorem czy bez? Zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy zalecają, by już pierwszy ząbek myć pastą z zawartością fluoru (nie większą jednak niż 500 ppm – informację o zawartości fluoru znajdziemy na opakowaniu pasty). Inni radzą, by do czasu, aż dziecko nie nauczy się poprawnie wypluwać pasty, stosować preparat bez fluoru. Dlaczego? – Fluor stosowany miejscowo na zęby podmienia wiązania chemiczne w strukturze szkliwa i utwardza je, zwiększając odporność na kwasy obecne w jamie ustnej. Fluor znajduje się w powietrzu, wodzie, niektórych produktach spożywczych, np. żółtkach jaj i cielęcinie, mleku, mące, ziemniakach. Problem pojawia się, gdy organizm dostaje go za dużo. Na przykład wówczas, kiedy dziecko połyka pastę w całości, zamiast ją wypluć i starannie wypłukać usta – a niespełna roczny malec nie jest przecież w stanie tego zrobić. Zdarza się więc, że przez dłuższy czas maluchy wraz z połykaną pastą przyjmują dawki fluoru niezdrowe dla ich organizmu – grozi to m.in. odwapnieniem kości i niedoborami magnezu. Jaką pastę wybrać, miętową czy owocową? Tu również zdania są podzielone. Są dentyści, którzy radzą, by pierwsza pasta miała smak owocowy, bo taką malec łatwiej zaakceptuje. Inni zdecydowanie radzą miętową, wychodząc z założenia, że owocowa pasta utrudnia proces uczenia dziecka, aby nadmiar pasty wypluwało – to tak jakby uczyć je wypluwać truskawki lub banany.

My używamy i szczerze polecamy naturalne pasty do zębów Jack N’ Jill, które możecie kupić w Mamissima.pl oraz Ecodrogeria.pl .  To pasta bogata w Xylitol oraz organiczne składniki, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie. BEZ Fluoru, BEZ cukru, BEZ kolorantów, BEZ Sodium Laureth Sulfate, BEZ konserwantów, BEZ BPA. Nagietek sprawia, że pasta nie drażni delikatnych dziąseł, a truskawka nadaje paście niepowtarzalny smak, który Kacper uwielbia. 

 

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Zęby niemowlaka: wyrób u dziecka nawyk mycia zębów

Przede wszystkim zacznij tę edukację jak najwcześniej i bądź konsekwentna – nie poddawaj się nawet wtedy, gdy dziecko jest zmęczone albo protestuje. Postaraj się, aby mycie ząbków było przyjemnością (pozwól dziecku wybrać szczoteczkę), odwróć jego uwagę kiedy protestuje (posadź obok dziecka lalkę lub misia i udawaj, że również im czyścicie zęby), staraj się wspólnie z nim myć zęby (aby wiedziało, że ta czynność jest oczywista), pozwól dziecku na samodzielne mycie zębów ( jednak pamiętaj, aby później po nim poprawić , ponieważ taki maluch nie jest w stanie prawidłowo ich wyczyścić. 

Kochani rodzice pamiętajmy również o regularnych wizytach u stomatologa. Jeśli nie wiedzie jak podejść do tematu lub obawiacie się reakcji dziecka zobaczcie jak : Przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa.   Polecam wam również zajrzeć na stronę www.drogadosiebie.pl gdzie znajdziecie bardzo dużo ciekawych tematów, nie tylko związanych z dentystą.

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

by Magda Korzeniowska

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *