Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Przychodzi taki moment, kiedy nasze dzieci zaczynają siadać, raczkować, wstawać no i wreszcie…zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. W tym przypadku nie ma ściśle określonego czasu, ponieważ zdobywanie poszczególnych umiejętności jest sprawą indywidualną. Możemy jedynie założyć że powinno to nastąpić między 12 a 18 miesiącem życia dziecka. Choć zdarzają się maluchy, które nie skończyły jeszcze roku, a już zaczynają chodzić. Pediatrzy i psycholodzy radzą, by tego nie przyspieszać. Mięśnie, kości i stawy dziecka powinny być już na tyle mocne, by malec był do tego przygotowany. Dlatego też drodzy rodzice zamiast chodzika wybierzcie drewniany pchacz. 

Dlaczego chodzik jest zbędny i dlaczego twierdzę, że nie warto w niego inwestować?

Tylko nam dorosłym wydaje się, że chodzenie jest proste. Dla małego człowieka jest to sporym wyzwaniem. Ucząc się tego z całych sił walczy z grawitacją, plączą mu się stopy i przeszkadzają ręce, które w powietrzu szukają oparcia. Niektórzy rodzice, chcąc ułatwić dziecku naukę chodzenia i ograniczyć liczbę upadków, inwestują w chodzik. Jak dla mnie bez sensu ! Dla mnie chodzik to zło, które opóźnia samodzielne stawianie pierwszych kroków. I już Wam mówię dlaczego…wyliczanka będzie spora.

  1. Przyspiesza chodzenie dziecka, które nie jest na to jeszcze gotowe. Chodzik przytrzymuje dziecko, nawet jeśli nie opanowało ono umiejętności utrzymania sylwetki w pionie. W rezultacie dziecko może mieć problemy z kręgosłupem i wadę postawy. 
  2. Ogranicza zdobywanie umiejętności samodzielnego chodzenia. Niezgrabne poruszanie się jest normalnym etapem w rozwoju, przez który dziecko powinno przejść. Poza tym siedząc w chodziku nie widzi swoich stóp, więc nie jest świadome tego, co musi robić, by móc się poruszać.
  3. Niebezpiecznie obciąża nóżki i miednicę. Podczas samodzielnego chodzenia trenowane są wszystkie mięśnie oraz równowaga, w chodziku natomiast pracują głównie mięśnie nóg.
  4. Daje dziecku złudzenie, że potrafi chodzić. Efekt? Dziecko po wyjściu z chodzika kończy naukę najczęściej bolesnymi upadkami.
  5. Pozbawia dziecko doświadczenia upadków, więc nie uczy się ono ostrożności. Jest to bardzo ważny element w rozwoju. Kiedy dziecko uczy się samodzielnie stawiać pierwsze kroki, uczy się również tego aby w bezpieczny sposób upadać kontrolując swoje ruchy.

Myślę, że są to wystarczające powody, aby poważnie się zastanowić nad zakupem “takiego cacka”. A jeśli czujecie potrzebę wsparcia swojej pociechy to proponuję Wam zakup drewnianego pchacza czy wózka. Dlaczego?

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Dlaczego warto kupić dziecku pchacz lub wózek wspomagający naukę chodzenia ? 

Zdobycie umiejętności stawiania pierwszych kroków buduje w maluchu poczucie autonomii i nieograniczoną wiarę we własne możliwości. Do tej pory świat „przynosiliśmy” mu my – rodzice, od tej chwili maluszek zaczyna sam decydować, w która stronę pójdzie i co nowego spotka na swojej drodze. Dlatego bardzo ważne jest, aby pozwolić dziecku doświadczać również mniej przyjemnych rzeczy, jednocześnie towarzysząc mu w codziennym odkrywaniu świata np. poprzez wspólna zabawę. Wybierając drewniany pchacz wspomagasz nie tylko jego rozwój ruchowy, ale przede wszystkim intelektualny. Uczysz dziecka samodzielności, oraz tego jak radzić sobie z wszelkimi potknięciami. W pewnym sensie otwierasz przed nim świat, i pokazujesz na jakie zagrożenia może być narażone. 

Dla kogo przeznaczony jest pchacz lub wózek drewniany ?

Nie ma określonego wieku. Ze swojego doświadczenia mogę Wam tylko powiedzieć, że powinny z niego korzystać dzieci, które potrafią samodzielnie i stabilnie stać, oraz wykonują już pierwsze kroki podpierając się łóżka czy stolika.  Pchacz może pełnić funkcję jedynie pomocniczą…on nie uczy samodzielnego chodzenia. Mój niespełna 11-sto miesięczny syn, doskonale radzi sobie jeżdżąc nim w domu, ale na dworze jest to jeszcze niemożliwe. Bardzo ważna jest nawierzchnia. Dla dzieci początkujących proponuję domową wykładzinę lub trawę w parku. Absolutnie odradzam chodnik i tym podobne.! Można nieświadomie narazić dziecko na ciężki upadek. Pchacz doskonale rozwija wyobraźnię oraz kreatywność naszych dzieci.  My wybraliśmy pchacz od Drewniak Toys. Jest on solidnie wykonany, oraz robiony na indywidualne zamówienie co daje pełną dowolność w wyborze koloru oraz dodatków. Aby w pełni zapewnić dziecku poczucie komfortu dodatkowo obciążamy wózek książkami lub prasą, aby czuło się bezpiecznie nigdy nie spuszczamy go z oka. Taka zabawka będzie doskonałym wsparciem podczas nauki chodzenia, a w późniejszym czasie idealnie sprawdzi się podczas wspólnych spacerów. Poprzez możliwość zapakowania do niego zabawek sprawia maluchom dodatkową radość. 

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

RODZICU ZAPAMIĘTAJ !!!

Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z chodzeniem pamiętaj aby zapewnić mu odpowiednie, nie krępujące ruchów ubranie, oraz dobrze dopasowaną chłonną pieluszkę. Pozwól maluszkowi uczyć się stawiania pierwszych kroków na bosaka. Ale najważniejsze to, aby zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do zabaw, a co za tym idzie usunąć z pola jego zasięgu niebezpieczne przedmioty….nawet książki, które mogłyby przypadkowo spaść mu na głowę. 

Poprzez wspólną zabawę jego rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny i emocjonalny będzie przebiegał harmonijnie. 

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Zamiast chodzika wybierz drewniany pchacz.

Kacper : bluzka i spodenki : reserved

trampki : hm

pchacz : drewniak toys

miś : smyk

Jeśli spodobał Ci się mój wpis zapraszam do pozostawienia komentarza. Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania zapraszam do konwersacji. Będzie mi miło jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią .

by Magda Korzeniowska

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *